• O projekcie.

• Miasto Wodzisław Śląski i Szkoła Podstawowa nr 10 realizują projekt "Zintegrowani w nauczaniu w Szkole Podstawowej nr 10 i nr 28 w Wodzisławiu Śląskim"

Nazwa Beneficjenta: Miasto Wodzisław Śląski

Realizatorzy: Szkoła Podstawowa nr 10, Szkoła Podstawowa nr 28

Źródło finansowania: Program Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (Priorytet FESL.06 Fundusze Europejskie dla edukacji, Działanie FESL.06.02 Kształcenie ogólne, Typ: Edukacja włączająca w kształceniu ogólnym)

Całkowita wartość projektu (PLN): 619 530.00

Kwota dofinansowania (PLN): 588 553.50

Kwota dofinansowania ze środków unijnych (PLN): 526 600.50

Okres realizacji: 01.07.2024 r. – 30.11.2025 r.

Celem projektu w Szkole Podstawowej nr 10 jest zapewnienie wysokiej jakości kształcenia włączającego dla uczniów oraz wsparcie rozwoju kwalifikacji z dwóch szkół podstawowych w Wodzisławiu Śląskim. Projekt w Szkole podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka  obejmuje następujące grupy docelowe: 38 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz 6 nauczycieli ze Szkoły podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka.
          Cele i rezultaty projektu w Szkole Podstawowej nr 10 zostaną osiągnięte poprzez organizację zajęć dodatkowych dla uczniów. Zaplanowano zajęcia wyrównawcze, terapeutyczne oraz rozwijające i warsztatowe. Dla nauczycieli zorganizowane zostaną szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe. Uzupełnieniem projektu będzie zakup i wdrożenie do procesu nauczania na zajęciach dodatkowych nowoczesnych pomocy dydaktycznych i narzędzi ICT. W rezultacie realizacji działań projektowych swoje kwalifikacje podniesie: 36 uczniów i 5 nauczycieli ze Szkoły podstawowej nr 10

W ramach projektu w Szkole Podstawowej nr 10 realizowane będą dodatkowe zajęcia:

1.Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne (TUS) dla uczniów klas 6-8 (16 ucz. 2 gr. x 25 tyg. x 2 godz. w tyg = 100 godz.
          Cel i zakres zajęć: Kształtowanie umiejętności interpersonalnych, budowanie samoświadomości, własnego systemu wartości, umiejętności podejmowania decyzji i radzenia sobie ze stresem. Nabędą umiejętności prawidłowego funkcjonowania w różnych środowiskach społecznych. Przeciwdziałanie agresji i przemocy. nabywanie wiedzy z zakresu tolerancji otwartości w różnorodnym społeczeństwie. Zdobycie umiejętności efektywnego rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie ze stresem.
          2.Biofeedback kl. 1-8 (10 ucz. 2 gr.x 25 tyg. x 5 godz w tyg.(0,5 godzinny trening na osobę) = 250 godz.
          Cel i zakres: Poprawa koncentrację uwagi, szybkości uczenia się, zapamiętywania, przypominania i utrwalanie wiadomości. Treningi zwiększają kreatywność oraz wpływają na pozytywne myślenie, polepszenie samopoczucia,
          wyciszenie i relaks. Poprawa funkcjonowania uczniów poprzez polepszenie czynności bioelektrycznej mózgu wraz z ukierunkowaniem i wzmocnieniem koncentracji uwagi.
          3.Artystyczne kl. 4-7 (8 ucz.) 1 gr. x 25 tyg x 2 godz. w tyg.. = 50 godz.
          Cel i zakres: Poznanie i wykorzystywanie w praktyce nowych dla uczniów technik graficznych m.in. linoryt, monotypii, druku strukturalnego. Są to zaj. dla szczególnie uzdolnionych. Zajęcia pozwolą na : Rozwój i doskonalenie sprawności manualnej i sensorycznej uczniów poprzez ćwiczenia rysunkowe, malarskie i graficzne. Rozwijanie umiejętności ekspresji i wyrażania emocji, Stymulowanie i rozwijanie wyobraźni uczniów oraz pracy w grupie.
          4.J. angielski kl. 6-8 2 gr. (po 8 uczn )x 25 tyg. x 2 godz w tyg. =100 godz.
          Cel i zakres: Doskonalenie znajomości i umiejętności posługiwania się językiem angielskim, poszerzenie wiedzy na temat historii, geografii, kultury literatury oraz kinematografii krajów anglojęzycznych, zwłaszcza Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych i Australii. Założeniem tego projektu jest rozwijanie umiejętności językowych uczniów zdolnych, dla których opanowanie materiału określonego przez podstawę programową nie stanowi problemu lub ich wiedza wykracza poza jej zakres.

Zakres wsparcia (szkolenia) dla nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 10:

• szkolenie z zakresu terapii Biofeedback,
          • szkolenie: Trudny rodzic,
          • szkolenie z obsługi i wykorzystania oprogramowania ze sztuczną inteligencją(SI),
          • szkolenie Zapobieganie dyskryminacji i przemocy.