• PROCEDURA PRZYGOTOWYWANIA i WYDAWANIA OPINII O UCZNIU OBOWIĄZUJĄCA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 10 im. Janusza Korczaka w Wodzisławiu Śląskim.

(Procedura opracowana w oparciu o obowiązujące przepisy przez Zespół ds. Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej działający w Szkole Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka w Wodzisłaiu Śląskim.)

1. Opinia o uczniu szkoły przygotowywana jest przez wychowawcę klasy bądź szkolnego specjalistę lub w ich porozumieniu tylko i wyłącznie w oparciu o poniższą procedurę.
          2. Opinię przygotowuje się na pisemną prośbę:
          • Rodziców/opiekunów prawnych ucznia.
          • Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej bądź innej poradni specjalistycznej.
          • Sądu Rejonowego, Sądu dla Nieletnich w tym kuratorów sądowych.
          • Innych instytucji, których zakres działania uprawnia do wnioskowania o wydanie opinii (w tym: Policja, Prokuratura, OPS).
          1. Wzór wniosku rodzica/opiekuna prawnego o wydanie opinii o uczniu stanowi załącznik do niniejszej procedury.
          2. Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do zawarcia we wniosku o wydanie opinii, celu w jakim opinia ma być wydana.
          3. W opinii umieszcza się informacje o jakie wnosi wnioskodawca, zgodne ze stanem faktycznym, takie, na które wychowawca bądź specjalista maja potwierdzenie w swojej dokumentacji oraz uzyskane z wiarygodnych źródeł mające istotny wpływ na rozpatrywaną sprawę.
          4. Opinie przygotowuje się w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania przez szkołę pisemnego wniosku o jej sporządzenie.
          5. Opinia zostaje sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednej dla wnioskującego i jednej pozostawianej w dokumentacji szkoły. Rodzic/opiekun prawny potwierdza odbiór opinii na kopii pozostającej w dokumentacji szkoły.
          6. Opinie sporządzane na wniosek Sądu Rodzinnego lub innych instytucji uprawnionych wysyłane są bezpośrednio do tych organów.
        • Załącznik do procedury.